Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

O zbraních, psychotestech a lidských právech

13. 09. 2010 4:50:48
Pravděpodobně Vám neuniklo, že před dvěma týdny došlo v Bratislavě k tragédii. Člen klubu vojáků v záloze tam vzal zbraň a zabil šest svých sousedů a jednu náhodnou oběť. Reakce veřejnosti a úřadů byla okamžitá - a předvídatelná: zákaz toho typu zbraně, který pachatel použil, a nařízení povinného klinickopsychologického vyšetření pro žadatele o zbrojní průkaz.

Ozvaly se ale i jiné hlasy. Začalo se poukazovat na to, že v povražděné rodině byli Romové, že byla problémová, že si okolí stěžovalo a úřady tyto stížnosti ignorovaly a situaci nijak neřešily. Že to, co pachatel udělal, je vlastně celkem pochopitelné a oběti si za to můžou samy.

Tyto názory samozřejmě vyvolaly rozhořčenou odezvu. Poukazovalo se na to, že zavraždění byli lidé, bez ohledu na rasu, že sousedské spory, jakkoli problematické, přece v civilizované společnosti nelze řešit vražděním.

Já s tím zcela souhlasím. Žijeme přece ve společnosti, která má být založena na rovnosti lidí, presumpci neviny a dalších základních právních principech. Nemělo by být přípustné škatulkovat oběti zločinu podle rasy nebo omlouvat pachatele tím, že oběti "si to zasloužily". Hledání příčin a jejich řešení je samozřejmě důležité, už proto, že asi málokdo touží po opakování takovéto tragédie. Ale hledání příčin nesmí přerůst ve svalování viny jinam a omlouvání pachatele. Oběť vraždy je vždycky člověk, a vina za spáchaný čin může být ve svobodné společnosti přisuzována pouze tomu, kdo tento čin spáchal a jehož vina se prokáže.

Jen je škoda, že tyhle vznešené principy nejsou aplikovány skutečně na všechny.

Představte si, že by v parlamentu vystoupil některý politik a navrhl zákon o plošné represi vůči Romům, s odůvodněním, že je to "rozumné opatření", protože kriminalita romské menšiny je několikanásobně vyšší než průměrná. Okamžitě by se ozval křik, že to je princip kolektivní viny, že je to nedemokratické a odporuje to základním lidským právům. A to si pište, že já bych křičel taky, protože úvahy typu "jsi Rom, a Romové kradou, tak si na tebe raději došlápneme, protože bys mohl být zloděj" je logika hodná primitiva a zákony tohoto typu jsou znakem fašistické totality, ne svobodné republiky. Vzpomeňme jen norimberské zákony Třetí říše, také vydané kvůli "ochraně společnosti před Židy".

Souhlasíte? Tak si představte situaci, kdy držitel legální zbraně spáchá masovou vraždu. Ministr vnitra poté navrhne zákon, zavádějící plošnou represi vůči všem držitelům zbraní. Ozvaly by se také rozhořčené hlasy o nepřípustnosti kolektivní viny? To zrovna. Společnost by spíš nadšeně tleskala a blahořečila ministrovi za to, jak se stará o její bezpečí. Primitivní logika "máš zbraň, a tamten se zbraní zabíjel, takže si na tebe došlápneme, protože bys mohl být vrah" by byla - JE - mediálně zmasírovanou společností přijímána jako samozřejmost, přestože násilná kriminalita legálních držitelů zbraní je oproti průměru mnohonásobně NIŽŠÍ. A aby se to nějak vyrovnalo, tak samozřejmě samopal do každého policejního auta, protože v rukou státu se i "zlé" zbraně najednou stávají "hodnými".
Mimochodem, i tento druh zákonů je typický pro fašistické systémy. Vzpomeňme prohlášení Heinricha Himmlera: "Němci, kteří chtějí používat střelné zbraně, by měli vstoupit do SA nebo SS - obyčejní lidé zbraně nepotřebují, protože v jejich rukou státu k ničemu nejsou."

A co třeba presumpce neviny? I na tu mohou držitelé zbraní zapomenout. U každé jiné menšiny by represe odůvodňovaná stylem "sice nic neprovedl, ale MOHL by" byla považována za donebevolající perzekuci. Ale u držitelů zbraní je tato perzekuce samozřejmostí, protože mozek většiny lidí je mediální masáží vycvičen vnímat držitele zbraně ne jako člověka, ale jako "potenciálního vraha".

To ovšem neznamená, že by pro držitele zbraní platila presumpce viny; i to je pro "potenciální vrahy" příliš férové. Presumpce viny je koneckonců povinnost obviněného se očistit z nařčení ze zločinu JIŽ SPÁCHANÉHO. Tedy obviněný není úplně bez šance; totiž, nevinu občas LZE prokázat. Ale jak se má člověk hájit při obvinění ze zločinu, jehož spáchání žalobce klade teprve někam do budoucnosti - a navíc pouze MOŽNÉ budoucnosti?

To je také důvod, proč mohou být psychotesty povinné (jak je navrhováno), nebo svévolně nařizované (jak je tomu nyní), ale nikdy neprojde, že by byly odůvodňované. Představte si, že by kterýkoli držitel zbraně měl právo se dovolávat presumpce neviny a říci: "Jsem dospělý a svéprávný člověk a mohu doložit svou dosavadní bezúhonnost. Pokud mne někdo považuje za tak nebezpečného, že mi chce nařídit psychologické vyšetření, co kdyby vystoupil a předložil důkazy o mé nebezpečnosti? Nebo alespoň předložil konkrétní důvod, proč mne považuje za nebezpečného?" Dovedete si představit, jak by populistům sklaplo?

Tohle všechno ale není odpověď na otázku PROČ. Proč má veřejnost a vláda zájem na dupání po bezúhonných lidech?

V případě Slovenska je odpověď celkem zřejmá. Na začátku jsem psal o tom, že je důležité hledat a řešit příčiny; a to je právě to, čemu se slovenská vláda snaží vyhnout. Příčinou masakru v Bratislavě nebylo to, že pachatel měl střelnou zbraň. Masakr se dá spáchat i bez střelné zbraně, ale nikdy se nestane bez důvodu. V tomto případě byly důvodem sousedské spory, které občas přesahovaly i hranice zákona. Úřady, které měly tyto problémy řešit, neudělaly nic. Nakonec situace vyeskalovala až do sedminásobné vraždy. Veřejnost je pobouřena a žádá, "ať s tím vláda něco udělá" a dožaduje se něčí hlavy. Který politik nebo státní zaměstnanec by v takové situaci vystoupil a řekl "Je to i moje chyba, kdybych dělal svou práci pořádně, nemuselo k tomu dojít"? Ne, v takové situaci mají všichni napilno ukazovat obviňujícím prstem na někoho jiného. A kdo je pro tento účel vhodnější, než malá skupina, na jejíž nepopularitě média již dlouhá léta pracují? Koho zajímá, že ti lidé s celou událostí prokazatelně nemají VŮBEC NIC SPOLEČNÉHO?

Stačí se podívat na text novely zákona, k jejímuž vymyšlení a předložení parlamentu stačily slovenskému ministrovi pouhé dva dny. Do kategorie A - "zakázané zbraně" byla přidána "samonabíjacia palná zbraň, ktorá má rovnaký alebo podobný vzhľad ako samočinná zbraň alebo ktorá bola konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane".

Už samotná myšlenka zakazovat zbraň podle toho, jak vypadá, o něčem vypovídá. Od ministra, který si ve svém projevu neustále plete automatické zbraně s poloautomatickými, asi nelze dost dobře očekávat, že by si uvědomoval, že jeho novela zakazuje i tradiční služební, sportovní a obranné pistole CZ 75 a Glock 17 (mají totožný vzhled se samočinnými pistolemi CZ 75 FULL AUTO a GLOCK 18), zato ponechává v kategorii B například samonabíjecí pušky Beretta Cx4 Storm, M1 Garand, Saiga, SKS Simonov či FN-49, které fungují úplně stejně jako CZ 858, pouze nebyly nikdy vyráběny v samočinné verzi a nemají patřičně "zlý" vzhled.

To jsou ale vcelku detaily, důležitější je tvrzení z důvodové zprávy: "Vychádza sa pritom zo skutočnosti, že tieto zbrane v prípade ich neoprávneného použitia, najmä použitia na páchanie trestnej činnosti môžu spôsobiť závažné, až tragické následky, čo sa ukázalo aj v prípade tragédie v Bratislave v Devínskej Novej Vsi."

Každému, kdo není mentálně retardovaný nebo neprožil celý život v zatemněné místnosti, musí být zřejmá jedna věc. Že zoufalý člověk na prahu příčetnosti, který je ROZHODNUTÝ A ODHODLANÝ "spôsobiť závažné, až tragické následky", je schopen je způsobit téměř čímkoli, včetně lovecké brokovnice, sekery, nože, hnojiva a paliva nebo auta. Právě v tomto bodě je zřetelně vidět úmysl slovenského ministra předhodit držitele poloautomatických zbraní rozhořčené veřejnosti jako obětního beránka, aby odvedl pozornost od skutečných příčin masakru.

Naštěstí se už na Slovensku začínají ozývat hlasy, že novela je pěkná pitomost, a dokonce v jedné televizi zazněla i věta "proč mají všichni trpět za čin jednoho", což je v médiích přístup dosud nevídaný. Snad tedy nakonec zvítězí zdravý rozum a spravedlnost. Protože pokud ne, a slovenská veřejnost se spokojí s obětním beránkem, může se tato událost velmi snadno opakovat.

Autor: David Karásek | pondělí 13.9.2010 4:50 | karma článku: 37.95 | přečteno: 4381x

Další články blogera

David Karásek

Tohleto Sigmund nikdy nenapsal...

Po internetu už dlouhou dobu koluje citát Sigmunda Freuda:„Strach ze zbraní je známkou sexuální a emocionální nedospělosti.“Je pravý nebo falešný? A pokud je falešný, co tedy Freud vlastně o zbraních řekl?

10.4.2019 v 15:30 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 1054 | Diskuse

David Karásek

Zbraně a duševní zdraví

Dokáže někdo poznat, že držitel zbraně není v pořádku? Ano, takoví lidé existují - a překvapivě to nejsou psychologové.

12.1.2019 v 23:57 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 1874 | Diskuse

David Karásek

Bez jediného výstřelu

Tak mne napadlo mne zas něco napsat na blog. Jenže když jsou ty svátky, tak by to asi neměly být žádné zbraně ani střílení a tak. Měl bych psát o něčem poklidném a nenásilném.

28.12.2018 v 23:12 | Karma článku: 29.27 | Přečteno: 1033 | Diskuse

David Karásek

Ukradená domobrana

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby varuje před rizikem pronikání paramilitárních extrémistických skupin, tzv. "domobran", do bezpečnostních složek. Ale co je přesně domobrana?

6.12.2018 v 13:46 | Karma článku: 36.87 | Přečteno: 3986 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Bůh není tajemství, pane Halíku! Věroučná polemika s Mistrem Tomášem Halíkem

Mistr Tomáš Halík včera oslavil narozeniny a tak jsem si řekl, že u této příležitosti napadnu jeho základní tezi, kterou hlásá ve svých blasfemických spisech

2.6.2020 v 18:26 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 639 | Diskuse

František Skopal

Víra už nestačí! Je potřeba přesvědčení!

Začnu krátkým poučným příběhem: Velmi dlouho nepršelo a místní farář vyzval vesničany, aby přišli do kostela a modlili se za déšť.

2.6.2020 v 15:55 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 314 | Diskuse

David Gruber

Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

2.6.2020 v 13:09 | Karma článku: 31.95 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 32.46 | Přečteno: 811 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Za "vyhranou" bitvu uznání západního střihu... a jedeme zas dál.

Óda pana Malého na koronazachránce lidu, v níž užije zpatlaniny jmen opozice jako malý, má dnes jako typ článku prostě zvuk. Nadto punc pera vědecké branže. Babiš je především úředník. Udělal jen to, co se od něj přirozeně očekává

2.6.2020 v 9:50 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 554 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6120

Autor je student kriminologie a prevence kriminality, držitel několika zbraní a sportovní střelec.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...