Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Čechy, země pistolníků?

8. 03. 2011 16:55:47
V lednovém čísle brněnského časopisu Sedmička se objevilo několik článků, které dle mého názoru stojí za povšimnutí ... a jisté "upřesnění".

V článku "Brno, město pistolníků" píše Pavel Mokrý, že "pokud by se všichni majitelé pistolí a pušek domluvili na bydlení v jednom místě, klidně by mohla vzniknout nová brněnská čtvrť. Mohla by být pojmenována třeba Pistolnice nebo Kvérov."
To není špatný nápad. Jako kriminologa by mne rozhodně zajímala úroveň kriminality v místě, kde mají všichni obyvatelé čistý trestní rejstřík a každý lump ví, že pravděpodobnost, že vyhlédnutá oběť je ozbrojena, se tam blíží 100%. Možná by se rozhodl provozovat svoji "živnost" raději někde jinde.
Nejde přitom jen o teorii. Takové "Pistolnice", takový "Kvérov" skutečně existuje. Jde o město Kennesaw v americkém státě Georgia, kde je již více než 25 let zavedena povinnost mít v domě funkční střelnou zbraň. V roce po zavedení této povinnosti klesla násilná kriminalita o 74% a vloupačky o 89%. Podrobnější detaily o tomto experimentu si můžete přečíst zde.

Dále v článku balistik Vítězslav Mička varuje před problémem, který spatřuje ve snadné dostupnosti plynových pistolí. "Může si je koupit kdekdo. Plynovka je ale nejpoužívanější zbraní při loupežných přepadeních, protože je často k nerozeznání od pistole", dodal Mička.
Rozeberme si tento "problém" do důsledků. Expanzní zbraň určenou k vystřelování dráždivé látky, lidově "plynovku", si může legálně koupit kdokoli ve věku přes 18 let. Z této zbraně nejde vystřelit ostrý náboj. Nejde do ní ani nabít. Zbraň nelze ani upravit pro střelbu ostrou municí, protože všechny schválené (tedy legálně dostupné) typy musí být konstruované tak, aby je jakýkoli pokus o takovou úpravu zničil. Typ a množství dráždivé látky v nábojích je vyhláškou určen tak, aby zasaženému nehrozily trvalé následky. Jinými slovy, tento typ zbraně je cíleně konstruován a odzkoušen tak, aby s ním nešlo vážněji ublížit.
Loupežné přepadení je násilný zločin, který nese pro oběť i okolostojící značné riziko. Pokud snadná dostupnost plynovek vede pachatele k používání zbraní, kterými vlastně nemohou nikoho vážně ohrozit, je to opravdu špatně? Byli byste raději, kdyby místo nich měli třeba nože, o skutečné pistoli ani nemluvě?
Jeden z mých kamarádů také před časem žehral na to, že plynovku může mít legálně kdejaký grázl v hospodě. Nicméně otázka, jestli by v konfliktu s takovým grázlem dostal do obličeje raději spršku slzného plynu, nebo ránu boxerem, ho naštěstí přivedla k hloubějšímu zamyšlení.
Toto je jen jedna z ukázek, jak komplikovaná je problematika vlivu zbraní na společnost. "Jednoduchá logika" typu "když je s tím problém, tak to zakážeme a bude po problému" může mít následky doslova katastrofické. "Selský rozum" není vždycky nejlepší rádce.

V dalším článku tvrdí kriminalista Vladimír Matoušek, že "přes šedesát procent zločinů je spáchaných střelnou zbraní, která je registrovaná". Při pohledu do poslední publikované statistiky ministerstva vnitra (r.2009) zjistíme (str.33 tabulkové části), že trestných činů spáchaných se zbraní podléhající registraci bylo u registrovaných zbraní 51, u neregistrovaných 77. Přes 60% těchto činů tedy bylo spácháno s NEregistrovanou zbraní. Zároveň se ovšem dočteme, že drtivá většina trestných činů se zbraní (celkem 3089) je spáchána s jinou zbraní než střelnou. Podíl registrovaných zbraní na celkové ozbrojené kriminalitě je tedy bídných 1.65%.

Hned pod touto statistickou perlou se nachází článek "Agresory odhalí psychotesty". Začíná slovy "Větší pocit moci je podle psychologa Vítězslava Budína nejčastější důvod, proč lidé nosí střelnou zbraň."
Přečtěte si ten článek důkladně. Psycholog v něm nic takového netvrdí! Jeho tvrzení o touze si něco dokázat, o moci ukončit něčí život, se vztahuje pouze na určitou část pachatelů vražd, kterých je i podle něj "extrémně málo". O motivaci držení a nošení zbraní normálními, nekriminálními občany tam není ani slovo. Za tenhle článek by brněnská Sedmička zasloužila cenu Josefa Goebbelse.
I s názorem, že zavedení psychotestů by bylo užitečné, lze s úspěchem polemizovat, a to nejen na laické úrovni. Ne samozřejmě v novinách, tam si novináři vybírají ke zveřejnění jen ty názory, které se jim hodí do krámu (a jak sami vidíte, v případě potřeby je i patřičně překroutí). Proto může u čtenáře vzniknout dojem, že ohledně psychotestů panuje mezi odborníky univerzální shoda. Není tomu tak. Názor odborníka, který se asi do novin jen tak nedostane, si můžete přečíst zde.

A nejlepší perla nakonec - glosa vedoucího redakce Petra Škardy "Prostřílet se na západ." Šéfredaktor v něm vznáší otázku: "Upřímně: kdo z vás občas nevybouchne vzteky? A budete riskovat, že v takovou chvíli použijete "kvér"...? Za sebe říkám, že ne."
Já za sebe říkám, že se mi to stalo už dvakrát. Jednou jsem si na zbraň ani nevzpomněl. Podruhé jsem si uvědomil, že ji mám, ale to vědomí mne naopak "zchladilo" - nejenže mne ani nenapadlo ji na dotyčného vytáhnout, ale naopak mne to přimělo zamyslet se nad možnými důsledky eskalace a začít situaci uklidňovat.
Abych ale neargumentoval jen svými subjektivními pocity (to si může dovolit novinář, ale ne vědec), položil jsem otázku pana šéfredaktora dalším držitelům zbraní. Ti, kteří se do podobné situace dostali, popisovali podobné reakce, včetně "zchlazovacího efektu". Že to odpovídá realitě, je vidět i na statistikách kriminality s legálně drženou palnou zbraní - držitelů zbraní je dlouhodobě něco přes 300 000, zbrojních průkazů bývá ročně odebráno kolem 50-150. Do toho patří i odebrání z důvodu zmeškání lhůty obnovení, ztráty zdravotní způsobilosti apod. takže zbrojních průkazů odebraných z důvodu trestné činnosti či přestupků je ještě méně. Kde jsou ty hordy horkokrevných pistolníků, kterými nás noviny neustále straší?

Třeba to pan šéfredaktor myslí jinak. Z jeho článku je vidět, že si aspoň částečně uvědomuje vlastní nedostatky v tomto směru. Znám dost takových lidí a zjistil jsem, že se dělí na dva druhy.
První si to uvědomuje a přiznává. Jeden můj kamarád říká "Já bych zbraň mít nemohl, já jsem cholerik, udělal bych s ní nějakou blbost". Mám rád tenhle typ lidí a vážím si jich. Neprohlašují se za pacifisty a obvykle nemají nic proti držení zbraní. Chápou, že chyba není ve zbraních, ale v nich, a dokážou si to přiznat a zodpovědně se k tomu postavit.
Druhý typ tohle nedokáže. Nepřizná si, že je chyba v něm - ale zároveň ho sebezáchovný instinkt (velmi správně) ponouká, aby se ve vlastním zájmu držel od zbraní dál. Obvykle si tenhle vnitřní konflikt řeší přihlášením se k pacifismu - ono "nemám zbraně rád, protože jsem pacifista" zní i sobě samému mnohem lépe než "nemám zbraně rád, protože se neumím ovládat a vyvedl bych nějaký průšvih". Pak dochází k psychologickému jevu zvanému projekce, kdy si dotyčný promítne své nedostatky do ostatních, aby si nemusel připustit, že jsou jeho vlastní. Tedy "nechci zbraň, protože jsem pacifista, a ostatní by je také neměli mít, protože ONI se neumějí ovládat a vyvedli by nějaký průšvih".

Pan šéfredaktor je někde napůl. Zjevně si své nedostatky v sebeovládání uvědomuje, ale zároveň automaticky předpokládá, že ostatní je mají také. Není to pravda, jak vidíte z výše uvedené statistiky.

A také ... kdyby držitelé zbraní opravdu stříleli pokaždé, když je někdo vytočí - například veřejným pomlouváním - bylo by mnoho novinářů už dávno mrtvých.

Autor: David Karásek | úterý 8.3.2011 16:55 | karma článku: 39.93 | přečteno: 5397x

Další články blogera

David Karásek

O zbraních, svobodě a nás

Znovu přišel den, kdy si připomínáme a oceňujeme občanská práva a svobody. Obvykle tím myslíme svobodu projevu, svobodu tisku, právo na soukromí a podobně. Zapadá do toho vůbec nějak držení zbraní?

17.11.2020 v 20:10 | Karma článku: 35.38 | Přečteno: 971 | Diskuse

David Karásek

Blíží se senátní volby

Začátek října se blíží a my budeme opět vybírat třetinu Senátu. Není proto od věci si připomenout, jak se ten který senátor stavěl k držení zbraní, a hlavně jak o něm hlasoval. Protože řeči se vedou, ale hlasování se počítá.

19.9.2020 v 17:04 | Karma článku: 29.64 | Přečteno: 2612 | Diskuse

David Karásek

Tohleto Sigmund nikdy nenapsal...

Po internetu už dlouhou dobu koluje citát Sigmunda Freuda:„Strach ze zbraní je známkou sexuální a emocionální nedospělosti.“Je pravý nebo falešný? A pokud je falešný, co tedy Freud vlastně o zbraních řekl?

10.4.2019 v 15:30 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 1306 | Diskuse

David Karásek

Zbraně a duševní zdraví

Dokáže někdo poznat, že držitel zbraně není v pořádku? Ano, takoví lidé existují - a překvapivě to nejsou psychologové.

12.1.2019 v 23:57 | Karma článku: 34.86 | Přečteno: 1981 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Kment

ŘSD: proč nestavíme?

Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) je státní příspěvková organizace zřízená Ministerstvem dopravy ČR. Základním předmětem činnosti je správa, údržba a opravy dálnic a silnic I. třídy a zabezpečení jejich výstavby a modernizace.

26.2.2021 v 1:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Už jděte s "chřipečkou" ... někam!

Vážně mne začíná štvát, když někdo argumentuje "chřipečkou" a je mi zcela jedno zda jde o příznivce anebo odpůrce těch vládních opatření.

25.2.2021 v 20:30 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 510 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Mor versus virus, aneb Na shledanou v lepších časech

Pamatujete 30. výročí sametové revoluce, jak všichni slavili? Aby ne. Jak se naše země zdála zalitá sluncem? Dokonce i premiér Babiš se sklonil před Václavem Havlem a já jsem psal, že jde o začátek agonie diumvirátu Zeman – Babiš.

25.2.2021 v 18:52 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 181 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Nečekané video s násilím policie na 14 letém chlapci za roušku

Je mi do pláče a zároveň jsem hrozně naštvaná. To se budeme bát i policie? Jak se máme prokazovat? Speciálními kartičkami péče psychiatr, kardiak, či dýchací potíže? Ten kluk se z toho bude dostávat dlouho. Za co? Za roušku....

25.2.2021 v 18:00 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 644 |

Petr Omelka

Vloni zemřelo celé okresní město

V roce 2020 u nás zemřelo o 17 022 lidí více, než bývá obvyklé. Je to asi tolik obyvatel, kolik žije v jednom okresním městě.

25.2.2021 v 17:19 | Karma článku: 12.97 | Přečteno: 280 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5997

Autor je student kriminologie a prevence kriminality, držitel několika zbraní a sportovní střelec.

Najdete na iDNES.cz