Neděle 5. července 2020, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. července 2020 Státní svátek.

Nevinní mrtví?

10. 08. 2012 0:45:00
Následkem událostí v Coloradu a Wisconsinu se roztrhl pytel s články o tom, jak jsou ti Američané hloupí, že dovolují držení zbraní, a že my Evropané to vůbec nechápeme. Řekl jsem si, že nemá cenu reagovat na všechno... ale článek Jana Starého "Nevinní mrtví" v deníku Metro za to stojí. Kdyby už nic jiného, tak jako ukázka, že novinář k sepsání takového článku nepotřebuje žádné vědomosti - stačí mít na věc svůj názor, zbytek už se dá vycucat z prstu.

"...šílený student připravil v Coloradu dvanáct spoluobčanů o život. Přišel si do kina zahrát na zloducha z Batmana, čímž uplatnil část svého ústavního práva nosit zbraň. Porušil jeho druhou část: použít ji jen v sebeobraně."

Kdyby autor nejen tušil, že existuje jakýsi druhý dodatek k americké ústavě, ale kromě toho jej i četl, věděl by, že se v něm ani v ústavě o použití zbraně nic nepíše. Druhý dodatek lidem zaručuje právo zbraně držet a nosit. Za jakých okolností smí občan zbraň použít, to si určuje každý jednotlivý stát USA sám vlastním zákonem.

"V USA skončí ročně kvůli použití střelné zbraně šedesát tisíc životů. Ve většině případů jde o nešťastné náhody. V menšině případů o ozbrojený útok blázna na nevinné spoluobčany."

Tady má autor asi trošku popletené statistiky. V USA zemře ročně přes šedesát tisíc lidí na následky chřipky. Statistiky úmrtí na následky střelného zranění jsou sotva poloviční, kolem 30 000. Z toho nehod bývá kolem osmi stovek, tedy necelá tři procenta celkového počtu. Většina úmrtí na následky střelného poranění jsou sebevraždy, kterých bývá kolem 18 000 (60%).

Vraždy jsou ten zbytek - tj. asi 11 000 ročně (33%). Případy, kdy šílenec zaútočí na nevinné lidi, se stávají častěji než v Evropě, přesto jsou však velmi výjimečné a statisticky málo významné - bývá jich ročně kolem deseti, s celkovým počtem obětí kolem 30-50.

Počet mrtvých tedy známe - teď se pojďme podívat, jak je to s jejich nevinností. Některá americká města, pověstná svými vysokými statistikami vražd, zveřejnila údaje o obětech a ukázalo se, že oběť obvykle měla do nevinnosti dost daleko: v Baltimore (Maryland) mělo 91% obětí vražd předchozí záznam v trestním rejstříku (a průměrný počet předchozích zatčení byl 8,5), ve Filadelfii (Pensylvánie) to bylo 75% (údaje z tohoto města také ukazují, že 39% obětí bylo v době smrti pod vlivem kokainu), v Milwaukee (Wisconsin) 77% (a průměrný počet předchozích zatčení byl téměř 12!), v Newarku (New Jersey) 85%, v New Orleans (Louisiana) také 85%.

Příčiny těchto záznamů v trestním rejstříku? Nejčastěji jsou to drogy, násilné trestné činy a nedovolené ozbrojování (ano, nedovolené ozbrojování - nebudete tomu věřit, ale odsouzení zločinci mají zakázáno držení zbraní dokonce i v Americe). Typickou situací, kdy dochází k vraždě střelnou zbraní, je konkurenční boj mezi gangy, nebo situace, kdy se nějak ošklivě zvrtne obchod s drogami - tedy situace, kdy je narušitelem zákona nejen pachatel, ale i oběť. Samozřejmě, že se občas vyskytnou i vraždy, kdy je obětí obyčejný, nevinný člověk a pachatelem osoba, která do té doby neměla žádné třenice se zákonem; ale řekl bych (ano, tady jen odhaduji), že statistiky těchhle vražd budou s evropskými celkem srovnatelné.

"Případů, kdy je zbraň účinně použita v sebeobraně, jak bylo původně zamýšleno, je minimum."

Autor nás zde neobtěžuje ani konkrétnějšími informacemi, ani vysvětlováním, co je podle něj "minimum". Snad se tedy neurazí, když to udělám za něj.

Přesné statistiky obranných použití zbraně neexistují, protože se obvykle nehlásí: typické použití zbraně v obraně vypadá tak, že obránci stačí zbraň ukázat nebo dát varovný výstřel, následkem čehož pachatel raději ukončí útok a obvykle uteče. Proto bylo podniknuto několik průzkumů, jejichž výsledky se výrazně liší: nejnižší počet (116 398 případů obrany) přinesl průzkum podniknutý americkým ministerstvem spravedlnosti, nejvyšší počet (2 549 862 případů obrany) vykázal průzkum, který vedli profesoři kriminologie Gary Kleck a Marc Gertz.

Berme tedy nejnižší zjištěný počet defenzívních použití zbraně, tj. 116 398 případů, za ono "minimum". Dále si poctivě přiznejme, že v USA na každé smrtelné zranění zbraní připadají další dvě zranění, která smrtelná nejsou, čímž se celkový počet postřelení dostane na cca. 90 000. Z toho vidíme, že legitimní použití zbraně k obraně převažuje nad použitím kriminálním, a to i při použití nejopatrnějších průzkumů a započítání všech zranění.

"Statistiky znají všichni, tedy i soudci Nejvyššího soudu." píše autor v závěru článku. Já dodávám: "Ano, a určitě lépe než vy."

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroje:

GunPolicy.org - počty sebevražd, vražd a smrtelných nehod se zbraní v USA

http://www.gunpolicy.org/firearms/region/united-states

"Criminals target each other, trend shows", USA Today

http://www.usatoday.com/news/nation/2007-08-31-criminal-target_N.htm

"Cities study victim's criminal past", USA Today

http://www.usatoday.com/news/nation/2007-08-30-baltvictims_N.htm

"Baltimore murder victims, suspects share ties to criminal justice system", The Baltimore Sun

http://articles.baltimoresun.com/2012-01-02/news/bs-md-ci-homicide-analysis-20120102_1_killings-baltimore-murder-victims-violent-crime

The Journal of Trauma and Acute Care Surgery - lékařská studie zastřelených ve Filadelfii

http://journals.lww.com/jtrauma/Abstract/1993/10000/Urban_Firearm_Deaths__A_Five_Year_Perspective.6.aspx

"Firearms and violence - a critical review", The National Academies Press - srovnání výšezmíněných průzkumů obranných použití zbraně

http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=10881&page=104#p2000ba499960104001

Autor: David Karásek | pátek 10.8.2012 0:45 | karma článku: 36.84 | přečteno: 4268x

Další články blogera

David Karásek

Tohleto Sigmund nikdy nenapsal...

Po internetu už dlouhou dobu koluje citát Sigmunda Freuda:„Strach ze zbraní je známkou sexuální a emocionální nedospělosti.“Je pravý nebo falešný? A pokud je falešný, co tedy Freud vlastně o zbraních řekl?

10.4.2019 v 15:30 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 1095 | Diskuse

David Karásek

Zbraně a duševní zdraví

Dokáže někdo poznat, že držitel zbraně není v pořádku? Ano, takoví lidé existují - a překvapivě to nejsou psychologové.

12.1.2019 v 23:57 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 1885 | Diskuse

David Karásek

Bez jediného výstřelu

Tak mne napadlo mne zas něco napsat na blog. Jenže když jsou ty svátky, tak by to asi neměly být žádné zbraně ani střílení a tak. Měl bych psát o něčem poklidném a nenásilném.

28.12.2018 v 23:12 | Karma článku: 29.27 | Přečteno: 1046 | Diskuse

David Karásek

Ukradená domobrana

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby varuje před rizikem pronikání paramilitárních extrémistických skupin, tzv. "domobran", do bezpečnostních složek. Ale co je přesně domobrana?

6.12.2018 v 13:46 | Karma článku: 36.87 | Přečteno: 3993 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Líbat se s tebou rozhodně nebudu!

Nemůžu říct, že by mi Jakubovo dvoření nebylo příjemné a přiznám se, že jsem si k němu do drogerie občas skočila i pro nějakou drobnost, jejíž koupi bych klidně mohla odložit na neurčito.

4.7.2020 v 18:16 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 394 | Diskuse

Michal Pohanka

Proč nejdou některé zdravotní sestry radši do kravína?

Není jich zrovna málo - těch zdravotnic, které se k pacientům chovají nehezky. Podle mě o dost víc, než by odpovídalo podílu špatných pracovníků v jiných oborech.

4.7.2020 v 17:28 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 989 |

Mário Oláh

Čarotajný svet budúcnosti: nevšedné futuristické vízie #2

Futuristické vidiny, ktoré ľudskej rase cez článok sprostredkujem, mi počas nokturnálnej meditácie premietol do predstáv bizarný démon futurizmu zvaný Kokondo, ktorý sa mi z ničoho nič zjavil pred panvou.

4.7.2020 v 14:56 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 78 |

Radka Kielbergerová

Bez...já na jezírko chodím

Chodím na jezírko. Semtam. Semtam i bez..Je to jezírko, kde se čtyři roky setkávám s lecčíms, co si troufám tvrdit a kde se - chcete-li cikáni, vy chcete, já říkám Romové, chovají o třídu líp, jak bílá potetovaná suverénní většina

4.7.2020 v 9:59 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 790 |

Helena Vlachová

Všude dobře, tak co doma.

Páteční dopoledne. Vysoké letní nebe v příslibu dne ve slunci. Vše se jeví optimisticky až do chvíle, kdy u kontejneru spatřím seniorku. Je jí očividně špatně.

4.7.2020 v 6:17 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 671 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6126

Autor je student kriminologie a prevence kriminality, držitel několika zbraní a sportovní střelec.

Najdete na iDNES.cz