Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Tohleto Sigmund nikdy nenapsal...

10. 04. 2019 15:30:58
Po internetu už dlouhou dobu koluje citát Sigmunda Freuda:„Strach ze zbraní je známkou sexuální a emocionální nedospělosti.“Je pravý nebo falešný? A pokud je falešný, co tedy Freud vlastně o zbraních řekl?

Tak za prvé: ano, citát je falešný, i když jde spíše o omyl než podvod. Jeho původ je v studii Guns, Murders, and the Constitution.V ní profesor kriminologie Donald B. Kates zpochybňuje časté tvrzení, že zbraň je náhražka penisu, kterou si držitelé kompenzují nedostatečnost nebo komplexy v sexuální oblasti. Argumentuje mimo jiné konfrontací tohoto předpokladu s reálnými statistikami držení zbraní: poukazuje na to, že držení zbraní je častější na venkově než ve městě, na jihu než na severu USA, u protestantů než u katolíků – znamená to snad, že obyvatelé venkova, Jihu, nebo protestanti jsou víc sexuálně frustrovaní nebo zakomplexovaní než obyvatelé měst, Severu, nebo katolíci? Na to “teorie penisu“ nemá odpověď. Právě tak předpovědi této teorie selhávají u podoby držených zbraní: pokud je zbraň náhražkou penisu, pak by držitelé zbraní měli mít tendenci si vybírat zbraně s dlouhou a masivní hlavní – čím tedy vysvětlit oblibu krátkých pušek a malých pistolí? Profesor Kates ji vysvětluje tím, že držitelé zbraní se při výběru zbraně řídí spíš praktickými aspekty (manévrovatelnost, utajitelnost, pohodlnost nošení) než nějakou symbolikou. “Teorie penisu“ vysvětlení opět nemá.

Kromě toho se ale Kates zabývá i samotným dílem Sigmunda Freuda, kterým se “teorie penisu“ často zaštiťuje. K tomu píše: „(Teorie penisu) nebere v úvahu pasáže, které jsou v tomto vztahu relevantnější. V těchto pasážích Freud spojuje zpomalení pohlavního a citového vývoje ne s držením zbraní, ale se strachem a odporem k nim.“

Dál už je to asi celkem zřejmé: někdo to vzal doslova, jakože takhle to Sigmund Freud opravdu řekl – a nový citát byl na světě.

Ale pokud to Freud doslova neřekl, tak co vlastně o zbraních řekl?

Sigmund Freud ve svém díle O významu snů skutečně napsal některé věty, které se (po vytržení z kontextu) zřejmě staly základní myšlenkou “teorie penisu“. Například:

Nelze ani pochybovat, že veškeré zbraně a nástroje – např. pluhy, kladiva, pušky, revolvery, dýky, šavle atd. – jsou užity jako symbol pro mužský orgán.“

(kap. E – Zástupné symboly ve snech, str. 115)

Takže když má někdo zbraň, tak ji má proto, že chce mít větší penis. Říkal to Freud, a to je nějaká kapacita, tak to musí být pravda, ne?

No... tak zaprvé, je dost falešné se takto odvolávat na Freudovu autoritu, protože tohle Freud také neřekl. Všude, kde mluví o zbrani jako o zástupném sexuálním symbolu, mluví o situaci, kde se zbraň objeví ve snu. Pokud někde mluví o přímo o držení zbraní v reálném světě (například v dopisu Albertu Einsteinovi), mluví o zbraních pouze jako o instrumentech moci, bez jakéhokoli sexuálního kontextu. Přeskok „když je zbraň ve snu symbol penisu, tak v realitě jím musí být také“ neučinil Freud, ale až jeho vykladači, kteří tuto svou myšlenku vydávají za Freudovu.

Za druhé jsou zde ony další pasáže, o kterých mluví Kates a také se na ně odkazuje. Například:

Nápadnější a pro obě pohlaví zajímavější genitálie, mužský orgán, nalézá zástupnou symboliku zejména ve věcech, které ho připomínají tvarem – tedy věcech, které jsou dlouhé a trčí, jako větve, deštníky, stožáry, stromy a tak dále; dále věci mu podobné tím, že pronikají do těla a zraňují ho – tedy ostré zbraně všech typů, nože, dýky, kopí, meče, a také střelné zbraně, pušky, pistole a revolvery (ty zvláště kvůli jejich tvaru). Dívkám se ve špatných snech často stává, že je pronásleduje muž ozbrojený nožem či střelnou zbraní. To je zřejmě nejběžnější snová symbolika a její výklad je snadný.“

(Úvod do psychoanalýzy, přednáška desátá – symbolika ve snech, str. 134)

Freud tedy skutečně ve svých dílech píše, že ve snech sexuálně frustrovaných lidí se často objevují zbraně; nevystupují však v roli jakési pomocné berličky, která má upevnit podlomené sebevědomí, jak se snaží sugerovat “teorie penisu“. Naopak se objevují v roli něčeho zlého, co snící osobu ohrožuje a děsí. Pokud bychom na to aplikovali onu jednoduchou logiku “jak ve snu, tak ve skutečnosti“, tak by opravdu ono podezření ze sexuální frustrace padlo na ty, kteří se zbraní bojí, místo těch, kteří jim fandí.

Ale já si myslím, že takové zjednodušení by bylo primitivní a předpojaté. Ostatně i profesor Kates v závěru kapitoly dodává:„Je samozřejmě věcí osobního názoru, jaký význam budeme nakonec v této záležitosti přikládat Freudově teorii. Já pouze poukazuji, že předpoklad držení zbraní jako náhražky penisu nenachází v jeho myšlenkách žádnou oporu.“

Autor: David Karásek | středa 10.4.2019 15:30 | karma článku: 26.85 | přečteno: 1621x

Další články blogera

David Karásek

O zbraních, svobodě a nás

Znovu přišel den, kdy si připomínáme a oceňujeme občanská práva a svobody. Obvykle tím myslíme svobodu projevu, svobodu tisku, právo na soukromí a podobně. Zapadá do toho vůbec nějak držení zbraní?

17.11.2020 v 20:10 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 1070 | Diskuse

David Karásek

Blíží se senátní volby

Začátek října se blíží a my budeme opět vybírat třetinu Senátu. Není proto od věci si připomenout, jak se ten který senátor stavěl k držení zbraní, a hlavně jak o něm hlasoval. Protože řeči se vedou, ale hlasování se počítá.

19.9.2020 v 17:04 | Karma článku: 29.64 | Přečteno: 2627 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Otto Kamm

Nic se neděje, takže je čas na to si kopnout

Nemyslím si, že Zeman byl vyloženě špatný prezident. Určitě byl svůj a často jednal urputně. Také je asi pravda, že úřednické okolí kolem prezidenta nebylo optimální. A také měl blízko k hnutí ANO.

5.2.2023 v 12:03 | Karma článku: 25.19 | Přečteno: 361 | Diskuse

Václav Kunft

Proč máme rádi fotbal.

Velký Roman Berber je obžalován, Pelta byl odsouzen a je dále souzen, mnozí další byli souzeni a odsouzeni. Fotbal jede dál.

5.2.2023 v 10:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Miroslav Gruner

Proč jsem nešel volit presidenta

Kdyby mne nutili namířenou zbraní, volit toho, o kom píšou i jako o podvodníkovi a prospěcháři, a nebo toho, kdo byl tvrdým předsedou buňky komunistů v armádě, která mohla být zneužita proti lidu, toho druhého bych prostě nevolil!

5.2.2023 v 9:54 | Karma článku: 28.21 | Přečteno: 566 | Diskuse

Jaroslav Herda

Na co pan generál Pavel po svém zvolení prezidentem České republiky nedbal?

Měl možnost tím nejpřirozenějším způsobem věnovat svou pozornost těm, kdo ho nevolili, nikdy neměli v úmyslu ho volit a nikdy ho nikam volit nebudou. Těm, s nimiž by se jistě mohl potkat i v okolí Černoučku a pošešit se jimi.

5.2.2023 v 9:26 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 397 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak zaručeně a rychle přestat chlastat ze dne na den ?

Je to poměrně náročný, když je člověk mladej a čas dělí mezi vaření, poezii a bigbíty..... Jedno ... jak se dnes říká kreativnější prostředí než druhý......

5.2.2023 v 7:26 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 1588 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6034

Autor je student kriminologie a prevence kriminality, držitel několika zbraní a sportovní střelec.

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...