V USA začala éra milic

29. 08. 2009 20:30:45
Když jsem na serveru aktuálně.cz narazil na článek s názvem "V USA začala éra milic. V zemi je krize,u vesla černoch", otvíral jsem jej s nepříjemnou předtuchou. Nemýlil jsem se. Něco tak předpojatého, omezeného a jednostranného jsem v novinách naposledy četl v dobách, kdy ještě Rudé Právo hromovalo proti imperialistům ze západu.

(Upřesnění: podařilo se mi nalézt původní zprávu, ze které ten článek vznikl. Server aktuálně.cz tedy nemá tuto předpojatost, omezenost a jednostrannost na svědomí, pouze ji převzal z omezeného, předpojatého a jednostranného zdroje.)

To mne přimělo k sepsání tohoto článku, jako alternativního pohledu na věc. Nekladu si v něm nárok na objektivitu. Celá problematika je velmi složitá a vydala by na několik článků, soustředil jsem se tedy zejména na ty informace a názory, které jsou obvykle opomíjeny nebo smetány ze stolu jako "extremistické".

Abyste byli v obraze, začal bych historií hnutí domobran v devadesátých letech, za vlády prezidenta Clintona, a důvodech, které k tomu vedly. Pacifisty varuji, nebude to hezké čtení.

Nejdříve přišel incident v Ruby Ridge ve státě Idaho. Farmář Randy Weaver byl obviněn z nedovoleného ozbrojování, a když nepřišel k soudu (protože na předvolání, které mu poslali, bylo špatně datum), byl jeho srub obklíčen federálními agenty. Poté došlo poblíž srubu k přestřelce mezi čtrnáctiletým Weaverovým synem Sammym a jeho kamarádem Harrisem a třemi federálními agenty. Nepodařilo se objasnit, kdo přestřelku začal,obě strany tvrdily, že ti druzí; faktickým výsledkem ale byla smrt jednoho z agentů, Weaverova syna a jeho psa, přičemž Sammy Weaver byl prokazatelně na útěku střelen do zad.
Následně byli nasazeni odstřelovači, kteří dostali rozkaz střílet při první příležitosti, což bylo v rozporu s policejními pravidly pro použití smrtící síly; sami to později popsali slovy "dostali jsme zelenou pro zabíjení". Netrvalo to dlouho a když Harris, Weaver a jeho dcera Sára šli zkontrolovat Sammyho tělo, jeden z odstřelovačů vystřelil na Randyho Weavera a zranil ho. Poté na prchající znovu vystřelil střelu, která zranila Harrise, poté prošla dveřmi srubu, zasáhla Vicky Weaverovou a na místě ji zabila.
Nakonec dorazilo několik místních občanů, kteří zaujali roli vyjednavačů a přesvědčili Weavera, aby se vzdal.
Randy Weaver byl poté odsouzen za to, že nepřišel k soudu, na 18 měsíců. Harris byl obžalován ze zabití federálního agenta a osvobozen porotou na základě sebeobrany. Agent, který zabil Sammyho Weavera, i odstřelovač, který zabil Vicky Weaverovou, byli obžalováni ze zabití a osvobozeni na základě toho, že pouze plnili rozkazy. Nadřízení, kteří jim tyto rozkazy dali, byli disciplinárně pokáráni za "přehnané použití síly".

Jak moc musí asi být člověk extremistou, aby ho tohle naštvalo?


Další bylo Waco. Náboženská sekta Davidiánů si v Texasu na hoře Karmel postavila opevněný statek, kde očekávala konec světa. Banda cvoků, řeknete si; ale koneckonců, v demokracii si každý může věřit v co chce. Podstatné je, že seděli na hoře a nikomu nic špatného nedělali.
I tentokrát vše začalo obviněním z nedovoleného ozbrojování. Vůdce sekty David Koresh poté pozval agenty BATF (úřad pro alkohol, tabák a střelné zbraně), aby přišli a všechny zbraně včetně dokumentace si prohlédli. BATF to odmítl, místo toho si na něj vyžádal zatykač; nikdy nikdo nevysvětlil proč. I tak ale existovala snadná cesta, jak se vyhnout krveprolití: Koresh pravidelně chodil do města, kde jej agenti mohli bez problémů zatknout. Místní šerif navíc vyjádřil přesvědčení, že kdyby mu prostě poslali předvolání k soudu, přišel by. Místo si agenti ATF vyžádali od Národní gardy podpůrný vrtulník, vzali samopaly, nasedli do džípů a vydali se na horu Karmel.
Tam vůdce sekty podnikl poslední pokus o nenásilné řešení. Vyšel sám a neozbrojen z brány a zeptal se agentů, co chtějí. Poté padlo několik výstřelů; nezjistilo se, kdo je vystřelil. David Koresh uprchl zpět dovnitř a agenti ATF zahájili přestřelku, ve které byli zabiti čtyři agenti a šest Davidiánů. Pak dorazil místní šerif a vyjednal zastavení palby.
Následovalo dlouhé obléhání, které skončilo po padesáti dnech použitím slzného plynu, následným požárem v budově statku a smrtí 75 lidí, z toho 25 dětí.

Tomu všemu se dalo vyhnout, kdyby agenti ATF přistoupili na některé z nenásilných řešení místo ozbrojeného útoku.

Samozřejmě, že se mezi Američany objevilo mnoho "extremistů", kteří měli pocit, že tohle by si vláda neměla dovolovat; a našlo se i mnoho takových, kteří se zapřisáhli, že další podobný masakr už nedopustí...a mysleli to vážně.

V celých Spojených státech začaly jako houby po dešti vznikat jednotky občanských domobran, složené z dobrovolníků, kteří si pořizovali vlastní vojenské zbraně a cvičili se v zacházení s nimi. Jen tak, pro všechny případy...kdyby zas nějaký vládní úřad napadlo zastřílet si do lidí.

Nemuseli čekat dlouho.

V roce 1996 v Montaně obklíčila FBI ranč občanů, kteří si říkali Svobodní lidé a odmítali uznat podřízenost federální vládě. Obvinění jejich vůdců spočívala v padělání, podvodu a vyhrožování federálnímu soudci. Tato obvinění byla pravdivá, nicméně na usedlosti se zdržovalo i mnoho nevinných lidí a situace vypadala přesně jako ve Waco. Netrvalo dlouho a do Montany začala přijíždět jedna jednotka domobrany za druhou. Lidé se samopaly, odstřelovacími puškami a spoustou podobných věcí. Na nikoho nestříleli, nikomu nevyhrožovali. Ale všem bylo jasné, že jestli bouchne byť jediná rána, bude zle.

Překvapuje někoho, že tentokrát se celá záležitost vyřešila po dobrém, bez jediné kapky krve? A domobrana poté sbalila své samopaly, odstřelovací pušky atd. a pokojně se rozjela do svých domovů.

Občanské milice byly zkrátka pro federální vládu trnem v pr...patě; zakázat je nemohla, protože právo organizovat domobranu mají Američané přímo v ústavě, vyprovokovat ozbrojený konflikt si také nemohla dovolit, protože to by rázem bylo milic mnohem víc. Nezbývalo tedy než si odpustit další "demonstrace síly" jako Waco nebo Ruby Ridge a místo toho se snažit občanským milicím dát v médiích nálepku militantů, extremistů, teroristů a bůhvíčeho ještě. Když Timothy McVeigh odpálil v Oklahoma City svou bombu, která zabila 168 lidí, všechna média nadšeně vytrubovala, že pro svůj plán sháněl podporu u různých jednotek domobrany. Méně hlasitě (pokud vůbec) už byl připouštěn fakt, že vždy odešel s nepořízenou.

Poté se situace uklidnila; další Waco už nehrozilo, takže členové domobran dali své zbraně zpátky do skříně, vrátili se ke svým občanským životům a média mohla oslavovat "úpadek extrémistického hnutí".

Proč se ale dnes domobrany znovu objevují? K žádnému masakru typu Waco přece nedošlo?

Mnoho Američanů by odpovědělo "Zatím." Politika prezidenta Obamy jako by vypadla z oka politice prezidenta Clintona, která k těmto událostem vedla; zvyšování státního dluhu, velké federální programy placené ze zvyšujících se daní, imigrační politika, povinné zdravotní pojištění, registrace a omezení civilního držení zbraní, zejména útočných (jako samopalů, odstřelovacích pušek atd....přesně těch typů, které v Montaně domobrana strčila vládě do nosu) a další posilování pravomocí federální vlády a omezení občanských práv a pravomocí jednotlivých států. Mnoho lidí - a dokonce celých států, jako Arizona, Texas, Montana a další - s touto politikou nesouhlasí a odpírá se jí podřídit. Mnoho lidí si také vzpomíná, jak se k tomuto problému vláda postavila minule.

Konspirační teorie, řeknete si. V případě tvrzení o třiceti tisících gilotinách zřejmě ano. Nicméně námořní pěchota a Národní garda v poslední době OPRAVDU podnikly cvičení zaměřené na nácvik vyhlášení a udržení stanného práva ve městě, a ve Spojených státech OPRAVDU existují koncentrační tábory; byly připraveny za druhé světové války pro internaci Američanů japonského původu a dnes jsou připraveny opět, oficiálně pro "evakuaci obyvatelstva v případě přírodních katastrof a občanských nepokojů". Vy si to přeberte jak chcete; mnoho Američanů si o tom také myslí své.

Je také pravdou, že vládní seznam "extrémistických" a "potenciálně teroristických" skupin v poslední době několikanásobně vzrostl. Byly na něj totiž přidány téměř veškeré organizace, které nesouhlasí s prezidentovou politikou - včetně organizací hájících občanská práva, sdružení nenásilně protestující proti vysokým daním atd. Získat nálepku "potenciální terorista" je dnes v USA velmi snadné. Stejně tak "rasista" je oblíbené mediální označení pro kohokoli, kdo nemá rád prezidenta.

Tvrzení agenta ATF, že "jediná věc, co potřebujete k tomu, aby jiskra vznítila oheň, je Waco nebo Ruby Ridge", je velmi přesné vystihnutí situace. Následky podobného masakru by skutečně byly nedozírné. Právě proto si myslím, že k ničemu podobnému nedojde. V situaci, kdy už půl roku stoupá prodej zbraní i střeliva a zejména "útočné" zbraně jsou beznadějně vyprodány, si vláda takovou jiskru nemůže dovolit.

Můžeme tedy doufat, že se současná napjatá situace vyřeší bez střílení. Minule to přece taky šlo.

Autor: David Karásek | sobota 29.8.2009 20:30 | karma článku: 39.51 | přečteno: 6577x

Další články blogera

David Karásek

Zbraně a duševní zdraví

Dokáže někdo poznat, že držitel zbraně není v pořádku? Ano, takoví lidé existují - a překvapivě to nejsou psychologové.

12.1.2019 v 23:57 | Karma článku: 33.27 | Přečteno: 1534 | Diskuse

David Karásek

Bez jediného výstřelu

Tak mne napadlo mne zas něco napsat na blog. Jenže když jsou ty svátky, tak by to asi neměly být žádné zbraně ani střílení a tak. Měl bych psát o něčem poklidném a nenásilném.

28.12.2018 v 23:12 | Karma článku: 28.04 | Přečteno: 840 | Diskuse

David Karásek

Ukradená domobrana

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby varuje před rizikem pronikání paramilitárních extrémistických skupin, tzv. "domobran", do bezpečnostních složek. Ale co je přesně domobrana?

6.12.2018 v 13:46 | Karma článku: 36.48 | Přečteno: 3738 | Diskuse

David Karásek

Bezva kšeft

Jedno z nejlepších podnikání je byznys zaručený zákonem. Nikdy nemůžete napálit takovou cenu, jako když zákazník musí platit. Proto se v legislativním procesu nezřídka stává, že nějaký chytrák zkusí prosadit kšeft do zákona.

15.11.2018 v 2:16 | Karma článku: 31.57 | Přečteno: 1309 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 156 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 1026 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Mám se naprosto skvěle

Pravoslavná víra není vůbec fanatická. Ani si nevzpomenu, zda jsem viděla někoho, kdo by se bál ďábla. Řekové si drží svoje rodinné tradice a svoji víru. A ta je zřejmě zachránila od lidského bankrotu, který v Řecku ještě nenastal

15.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 603 | Diskuse

Petr Omelka

O jedné "multikulturní " Vietnamce

Tradice jsou úžasné a díky nim se nám zachovaly skvělé věci. Není ale tradice, jako tradice a také přístup k nim bývá rozdílný.

15.2.2019 v 14:38 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 1197 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6125

Autor je student kriminologie a prevence kriminality, držitel několika zbraní a sportovní střelec.

Najdete na iDNES.cz